paulaikarol

W ramach cyklu crowdfundingowego, dzisiaj zajmiemy się szczególnym tematem, czyli muzyką. W poprzednich wpisach celowo potraktowałem temat nieco po macoszemu, żeby dziś móc przyjrzeć się tylko i wyłącznie kwestii społecznościowego finansowania płyt i teledysków.

W naszej kwietniowej rozmowie, Kuba Sobczak powiedział mi, że muzyka, razem z publikacjami i filmem, to najbardziej wiodące kategorie na PolakPotrafi.pl. Do 16 kwietnia sukcesem zakończyły się aż 53 projekty, w tym tylko dwa z lat 2011 i 2012, kiedy serwis dopiero budował swoją pozycję na rynku. Pozostałe akcje przebiegły pomyślnie w 2013 roku. Dzięki uprzejmości Kuby i Bartka, mogłem przyjrzeć się z bliska innym statystykom dotyczącym projektów muzycznych, żeby pokazać wam, że przysłowiowe pieniądze naprawdę leżą na ulicy. W tym przypadku nie będziemy się jednak schylać, tylko wymyślać dobre pomysły i konsekwentnie promować nasz projekt.

[embedyt]http://youtu.be/CDbL51q0pNk[/embedyt]

Liczby nie kłamią

Wszystkie 53 muzyczne projekty, które odbyły się do 16 kwietnia, wsparło w sumie 4147 osób. Razem zebrano 346097,87 złotych. Jest to kwota wyższa o niemal 60 tysięcy złotych od sumy pieniędzy, na które liczyli twórcy, zakładając swoje projekty na PolakPotrafi.pl. Oznacza to, że każdy projekt realizowany był średnio na poziomie 121%. Powiem szczerze, że zupełnie nie spodziewałem się tak dużych liczb. To pokazuje, że crowdfunding w Polsce naprawdę rośnie w siłę i po raz kolejny zachęca, żeby próbować swoich sił na rodzimych platformach stworzonych do społecznościowego finansowania dobrych i ciekawych pomysłów. Kiedy wyliczyłem średnią z kwot, na które liczyli artyści, okazało się, że jest to mniej więcej pięć i pół tysiąca złotych. I faktycznie, artystów, którym do realizacji projektów potrzebna była kwota większa niż 10 tysięcy, można policzyć na palcach jednej ręki. Zespół LIMBOSKI, w sierpniu ubiegłego roku, na swoją nową płytę zebrał trochę ponad 20 tysięcy złotych. Niemal tyle samo, bo 20797 złotych, udało się zebrać zespołowi Krakow Street Band. Najlepszy wynik należy jednak do Pauli i Karola.

[embedyt]http://youtu.be/dcCuqNd424g[/embedyt]

Paula i Karol

Absolutnym rekordzistą serwisu PolakPotrafi.pl jest duet Paula i Karol. Kwota, jaką udało im się zebrać na nagranie płyty z Ryanem Hadlockiem, to 38789,54 złotych. Podczas trwającej 42 dni kampanii, muzyków wsparło nieco ponad 400 osób. Warto dodać, że cel ustalony był jedynie na 30 tysięcy. Był to największy crowdfundingowy projekt muzyczny w Polsce. Co ciekawe, muzycy próbowali swoich sił również na Kickstarterze, gdzie niestety nie udało się zebrać wymaganej kwoty. To pokazuje, jak ważna, szczególnie podczas muzycznych przedsięwzięć, jest społeczność bliskich i oddanych fanów. Jest to również kolejny dowód na to, że polskie zespoły na pewno lepiej poradzą sobie na PolakPotrafi.pl lub Wspieram.to, niż na zagranicznych serwisach tego typu.

[embedyt]http://youtu.be/ZM95JiUHKh0[/embedyt]

Wśród projektów, którym udało się osiągnąć sukces, nie brakowało oczywiście wycenionych na 2,3 lub 4 tysiące złotych. Myślę, że za taką kwotę spokojnie można zrealizować przyzwoity teledysk. Jeśli gracie dobrą muzykę, a liczba aktywnie komentujących wasz profil facebookowy stale rośnie, myślę, że nie ma się co zastanawiać, tylko próbować swoich sił w crowdfundingu.

Dzisiejszy tekst zamyka ubiegłotygodniowy cykl o finansowaniu społecznościowym. Mam nadzieję, że w pewien sposób udało mi się was zachęcić do realizowania własnych projektów właśnie w taki sposób. Jeśli wciąż macie wątpliwości lub chcielibyście o coś dopytać, piszcie lub komentujcie.

Zdjęcie na górze: materiały prasowe

Jakby co to te przyciski podają dalej:

*a jak korzystasz z AdBlocka to w ogóle ich nie widzisz