tvpkultura

Był kiedyś taki włoski film, Złodzieje Rowerów, o którym prawdopodobnie słyszał mało który fan mainstreamowego kina, a to pewnie dla tego, że powstał w latach 40. Był również zespół działający w Polsce przez 17 lat i domyślam się, że o jego istnieniu wiedziało jeszcze mniej osób. Czemu o tym piszę? Bo okazuje się, że obydwu Złodziei można było obejrzeć w tym miesiącu na TVP Kultura.

Film, który stacja wyemitowała 8 czerwca, niestety przegapiłem, jednak wczoraj w nocy, zupełnym przypadkiem, udało mi się trafić na koncert. Pewnie nie jedna osoba zgodziła by się z moim Tatą, który zawsze twierdzi, że w telewizji wciąż leci to samo, albo w ogóle nic tam nie ma. Ja, po raz kolejny dzięki TVP Kultura nie mogę się pod tym podpisać. Wczoraj znowu mnie zaskoczyli ponieważ koncert zespołu Złodzieje Rowerów był naprawdę ostatnią rzeczą, której spodziewałem się w telewizji. Poniekąd jestem więc nawet wdzięczny za te nocne powtórki…

Emo’la

Zespół Złodzieje Rowerów na pewno znają Ci, którzy obserwują polską scenę hardcore punk. Ostatnim razem słyszałem ich jakoś w 2004 roku, kiedy w sieci tak naprawdę ciężko było znaleźć jakiekolwiek informacje o nich (nie wspominając o okładce płyty Emo’la, której brak doskwierał mi wtedy w iPodzie). Była to chyba pierwsza Polska kapela grająca emo-core i pewnie dlatego, dziesięć lat temu, w jakiś sposób na nią natrafiłem. Po wczorajszym koncercie trochę pogooglałem i okazało się, że w 2009 roku powstała jeszcze jedna płyta, a rok później zespół się rozpadł. Niestety wtedy już nie śledziłem ich poczynań, jednak chyba nie był to najgorszy czas dla grupy, ponieważ od 2004, notka na Wikipedii znacznie się wydłużyła, stare albumy doczekały się reedycji, a kapela doczekała się strony internetowej z prawdziwego zdarzenia. Szkoda tylko, że zespołu nie zobaczymy już na żywo.

Oglądaj kulturę! (niekoniecznie o 3 w nocy)

Czemu to wszystko piszę? Chyba poniekąd dlatego, że sam każdego dnia narzekam na to co serwuje nam obecnie telewizja. Trafiając na coś takiego w środku nocy, po prostu chciałem podzielić się tą małą nadzieją na to, że może jeszcze nie do końca jesteśmy skazani na Trudne Sprawy i Szpital. Fajnie, że po drugiej stronie ekranu ciągle pracują ludzie, którym zależy na puszczaniu treści za którymi niekoniecznie idzie kasa. TVP Kulturo, rób tego więcej!

Trafiliście ostatnio coś ciekawego w nocnym paśmie, niekoniecznie na TVP Kultura? Dajcie znać. O nieludzkich porach często lecą powtórki, więc jest szansa na to, żeby zobaczyć te same programy po raz kolejny. A gdybyście byli ciekawi, co ciekawego szykuje TVP Kultura na lato (tym razem już o nieco bardziej ludzkich porach) sprawdźcie ten tekst.

Co ciekawe, zdjęcie na górze pochodzi z mojego Instagrama i zrobiłem je pięć miesięcy temu, marudząc na to, że program nie istnieje w środku nocy 😉 Zdecydowanie odwołuję!

 

Jakby co to te przyciski podają dalej:

*a jak korzystasz z AdBlocka to w ogóle ich nie widzisz